Karta 5363 Metal Bathroom Wastebasket
Karta Waste Baskets by WS Bath Collections
Only %1 left
Sku
Karta 5363
Dimensions: 8.3" L x 8.3" W x 11.4" H
Free Shipping
$238.00
–
In Stock (ships within 1-3 business days)
Product Overview
The Karta 5363 wastebasket combines functionality with modern design, featuring a step-on pedal for easy opening and a construction of galvanized chromed Abs and colored polycarbonate. Available in a variety of finishes, this Italian-made bin is perfect for both residential and commercial use, boasting a capacity of 1.2 gallons and dimensions of 8.3" L x 8.3" W x 11.4" H.
Dimensions
Features
Sku | Option Details
Karta 5363KA | OrangeKarta 5363KB | Blue
Karta 5363KK | Chrome
Karta 5363KP | Green
Karta 5363KR | Red
Karta 5363KT | Transparent
Karta 5363KV | White
Product Attributes
| Sku | Karta 5363 |
|---|---|
| Lead Time | Usually ships within 1-3 days |
| Stock Status | In Stock |
| Length | 8.3" |
| Width | 8.3" |
| Height | 11.4" |
| Overall Dimensions | 8.3" L x 8.3" W x 11.4" H |
| Material | Metal |
| Lid Type | Step On |
| Shape | Square |
| Style | Modern |
| Collection | Karta |
| Manufacturer | WS Bath Collections |







