Basket 5350 Bathroom Wastebasket in Polished Stainless Steel
Basket Laundry Baskets & Waste Baskets by WS Bath Collections
Sku
Basket 5350
Dimensions: 7.9" L x 7.9" W x 14.6" H
Free Shipping
$378.00
–
In Stock (ships within 1-3 business days)
Product Overview
This modern round wastebasket has an open-top design and is made from durable stainless steel with a polished finish. Suitable for residential and commercial projects, it has a 2-gallon capacity. Made in Italy, this piece from the Basket collection offers premium construction.
Dimensions
Features
Product Attributes
| Sku | Basket 5350 |
|---|---|
| Lead Time | Usually ships within 1-3 days |
| Stock Status | In Stock |
| Length | 7.9" |
| Width | 7.9" |
| Height | 14.6" |
| Overall Dimensions | 7.9" L x 7.9" W x 14.6" H |
| Material | Metal |
| Lid Type | Removal Lid |
| Shape | Round |
| Style | Modern |
| Collection | Basket |
| Manufacturer | WS Bath Collections |








