Lucciolo 21/1 Round Wall Mounted Incandescent Lighted Magnifying Makeup Mirror in Polished Chrome, Hard-Wired, 3x Magnification
Lucciolo by WS Bath Collections
Sku
Lucciolo 21/1
Dimensions: Mirror: 9.5" Diameter, Arm: 12.2"
Free Shipping
$700.00
–
In Stock (ships within 1-3 business days)
Product Overview
Experience an elegant and luxurious touch in your bathroom with the Lucciolo 21/1 round wall mounted incandescent lighted magnifying makeup mirror. Constructed from solid brass for maximum durability and featuring a polished chrome finish, this mirror offers 3x magnification and true-look glass for a distortion-free reflection. Indulge in its unique design and unmatched functionality, with features like wall-mount installation, an external power supply, and its Italian craftsmanship, all part of the exclusive Lucciolo collection.
Dimensions
Features
Product Attributes
| Sku | Lucciolo 21/1 |
|---|---|
| Lead Time | Usually ships within 1-3 days |
| Stock Status | In Stock |
| Length | 9.5" |
| Height | 9.5" |
| Arm Extension | 12.2" |
| Overall Dimensions | Mirror: 9.5" Diameter, Arm: 12.2" |
| Material | Metal |
| Magnification | 3x |
| Arm Style | One Arm |
| Mount Type | Wall Mount |
| Wiring | Cable & Plug |
| Features | Lighted |
| Collection | Lucciolo |
| Shape | Round |
| Style | Modern |
| Manufacturer | WS Bath Collections |







