DW TE 75 Metal Bathroom Wastebasket
Decor Bath Accessories and Complements by WS Bath Collections
Only %1 left
Sku
DW TE 75
Dimensions: 6.9" L x 8.3" W x 10.4" H
Delivery: Usually ships within 1-3 weeks
Free Shipping
$2,492.00
Product Overview
This rectangular wastebasket, available in polished chrome and gold finishes, features a step-on pedal and is made from solid brass. It's a blend of functionality and luxury, with a 2.0-gallon capacity, perfect for any bathroom, measuring 6.9" L x 8.3" W x 10.4" H.
Dimensions
Features
Sku | Option Details
DW TE 75 Chrome | ChromeDW TE 75 Gold | Gold
Product Attributes
| Sku | DW TE 75 |
|---|---|
| Lead Time | Usually ships within 1-3 weeks |
| Stock Status | In Stock |
| Length | 6.9" |
| Width | 8.3" |
| Height | 10.4" |
| Overall Dimensions | 6.9" L x 8.3" W x 10.4" H |
| Material | Metal |
| Lid Type | Step On |
| Shape | Square |
| Style | Modern |
| Collection | Decor Bath |
| Manufacturer | Modo Exclusive |







